HomeNieuwsMilan Vader ging in vier maanden van nul naar topniveau: 'Bij 30...

Milan Vader ging in vier maanden van nul naar topniveau: ‘Bij 30 watt kreeg ik pas beweging in de pedalen’

In de Ronde van Baskenland kroop Milan Vader door het oog van de naald. De Zeeuw kwam dusdanig hard ten val dat hij in levensgevaar verkeerde.

Vader brak bij de valpartij onder meer zijn schouders, meerdere ruggenwervels, meerdere ribben, zijn jukbeen en het meest kritieke was zijn vernauwing in de halsslagader, waar stents zijn geplaatst. In gesprek met de podcast In het Wiel kijkt hij nog eens terug op zijn revalidatie. “Net voordat ik wegging uit het ziekenhuis vroeg ik: ‘Wanneer kan ik weer koersen?’ De arts zei dat ik rustig aan moest doen en dat ik misschien over een halfjaar op de fiets zou zitten. Ik dacht nog: dat zullen we weleens zien.”

De klimmer van Team Jumbo-Visma denkt zelf namelijk binnen zes maanden weer te koersen. De eerste keer op de hometrainer viel dan ook tegen. “Eind april vloog ik met een medische vlucht naar Rotterdam en in het ziekenhuis daar vroeg ik: ‘Is er hier ergens een fiets?’ Er was een hometrainer die ik op mijn kamer kreeg. Ik dacht: mooi, even fietsen. Dus ik mijn fiets afstellen en wattages instellen. Ik dacht aan een herstelritje van 170 à 175 watt. Dat doe ik normaal ook altijd.”

Alleen had Vader gelegen en tien kilogram aan spieren verloren. “Ik stap op de fiets en zet kracht op de pedalen, maar er gebeurde niets. 150 watt dan. Niks. 125 watt. Ook niks. 100 watt. Nee, ook niet. Uiteindelijk kreeg ik bij 30 watt beweging in de pedalen. Ik dacht: oei, dat is wel heel weinig. Maar goed, toch twintig minuten aan 30 watt kunnen fietsen.”

Naast fietsen probeert Vader ook te squatten om de spierkracht in zijn benen weer te vergroten. “Negen van de tien keer belandde ik op de grond en moest ik mezelf omhoog hijsen aan het bed. Ik deed van alles dat kon helpen. Ik heb geswingd en gedanst op muziek om die gewrichten maar soepel te houden. Ik ben echt vanaf nul weer moeten beginnen.”

Toch ‘wint’ Vader de weddenschap met zijn arts en maakt hij binnen zes maanden zijn rentree in de Ronde van Kroatië. “Om te kijken of ik naar Kroatië mocht, deed ik een paar tests. Waaronder een vijf minuten test. Ik reed toen dezelfde test als in december van het jaar ervoor. Ik kom van helemaal nul en binnen vier maanden haalde ik weer hetzelfde niveau.”

Ontvang onze nieuwsbrief

Geen update meer missen? Meld je dan aan voor de nieuwsbrief!

Laatste artikelen

Bredewold verrassend Europees kampioene: ‘Tot de laatste 2 kilometer zat ik te wachten tot ze terug zouden komen’

"Ik heb er geen woorden voor", begon Bredewold na afloop haar verhaal bij de...

Mischa Bredewold soleert op haar 23e naar Europese titel op de weg

De VAM-berg in Drenthe vormt dit weekend het decor van de Europese kampioenschappen op...

📸 Mauro Schmid reageert subtiel op aantijgingen van Patrick Lefevere

Het seizoen loopt ten einde en dus moet Patrick Lefevere straks weer afscheid nemen...

Miguel Angel Lopez ‘drie uur lang’ ontvoerd door overvallers in bijzijn van gezin

Opmerkelijk nieuws vanuit Colombia. Miguel Angel Lopez is in zijn eigen woning ontvoerd en...

Meer zoals dit

Bredewold verrassend Europees kampioene: ‘Tot de laatste 2 kilometer zat ik te wachten tot ze terug zouden komen’

"Ik heb er geen woorden voor", begon Bredewold na afloop haar verhaal bij de...

Mischa Bredewold soleert op haar 23e naar Europese titel op de weg

De VAM-berg in Drenthe vormt dit weekend het decor van de Europese kampioenschappen op...

Miguel Angel Lopez ‘drie uur lang’ ontvoerd door overvallers in bijzijn van gezin

Opmerkelijk nieuws vanuit Colombia. Miguel Angel Lopez is in zijn eigen woning ontvoerd en...