/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2F2025%2F03%2FolgXTwUCQVt0Cv1741361610.jpg)
Het verhaal is bekend: Omloop Het Nieuwsblad werd gewonnen door de Belgische Lotte Claes. Zij zat in de vlucht van de dag en bleef vooruit omdat in het peloton niemand wilde rijden. Roxane Knetemann gaat in de podcast Wegkletsen van leer over vooral de ploegleiders van topteams zoals FDJ-Suez, SD Worx-ProTime, Lidl-Trek en ook Fenix-Deceuninck en Movistar.
Tactisch
Knetemann zag er weinig gebeuren, maar tegelijkertijd gebeurde er heel veel. "Ik kreeg flashbacks naar de Spelen van Tokio. Al was hier gewoon communicatie. Ik vraag me af: hebben de ploegleiders van die topploegen hun lul na afloop opgemeten? Heel veel meer dan dat was het voor mij niet."
Dat het onderdeel was van tactiek, kan Knetemann zich niet in vinden. "Voor mij was het niet tactisch. Niet zo van: ze hoeven nu de rest van het jaar niet te rijden. Uiteindelijk heeft niemand van de ploegleiders gewonnen. Zo draaien ze het wel allemaal, maar het was gewoon geen reclame voor de sport. Ik vond het amateuristisch."
Wat de analiste vooral steekt, is dat ploegen op deze manier geen vertrouwen in hun kopvrouwen hebben uitgesproken. "Een Lidl-Trek heeft Elisa Balsamo, die al twee ritten heeft gewonnen in Valencia. In mijn ogen zegt ploegleider Jeroen Blijlevens dat hij geen vertrouwen heeft in haar. Achteraf kun je zeggen dat je gelijk hebt. Dat zei Wiebes ook, maar volgens mij moet zij juist een ploegleider hebben die zegt: 'Ik geloof dat je Vollering kunt volgen op De Muur.'"
Vertrouwen tonen
Het hele peloton heeft zich door de ploegleiders in de luren laten leggen, stelt Knetemann. "Ze hebben allemaal gedacht: we zijn het beste aan het pokeren, maar nooit: hoe ga ik mijn beste renster in positie brengen om te winnen? Het is moeilijk om te winnen van Wiebes, Kopecky en Vollering, maar je moet wel vertrouwen tonen in de rensters waarmee je aan de start staat."
Toch deelt Knetemann ook een compliment uit aan Claes en haar vluchtgenoten. "Ze reden gemiddeld 37 kilometer per uur. Ellen van Dijk traint al aan 36 kilometer per uur... Maar ik moet zeggen dat de kopgroep het goed heeft gedaan. Ik was vooral onder de indruk van de laatste vijftien kilometer, want daarin verloren ze niet heel veel op Puck Pieterse en Demi Vollering."
- Cor Vos