/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2F2025%2F05%2FRyYzLCpwz1oGIP1748350111.png)
Parkoers en wielergeschiedenis
Vandaag gaat het met name om de Colle delle Finestre voor de slotlim naar Sestriere. Met zijn 2178 meter hoogte bereiken de renners hier het hoogste punt van deze Giro. Dat hoogste punt heet in de Giro de Cima Coppi, de Coppi-top, als eerbetoon aan de nationale held die na de oorlog met Gino Bartali de Italianen weer wat trots terug brachten na de desastreuze oorlog.
De Venstersberg, colle delle Finestre, is 18,5 km lang tegen gemiddeld 9,5% helling en vooral berucht om zijn laatste acht kilometer over een onverharde weg.
In 2005 stond de klim voor het eerst op het programma in een razendspannende Giro. Savoldelli had de roze trui, maar de betere klimmers Simoni en Rujano hadden met de Finestre in het vooruitzicht nog alle kans op de eindzege.
Op de Finestre kwam Di Luca als eerste boven, maar in de slotklim (net als vandaag) naar Sestriere stoof Rujano hem voorbij en won voor Simoni. Savoldelli verloor twee minuten, maar hield in het algemeen klassement 28 seconden voorsprong over op Rujano en 45 op Simoni. Vandaag twintig jaar later mag het net zo spannend worden.
Historie en omgeving
Een klein stukje rijden de renners door de ruime vallei in de provincie en bestuursregio Valle d’Aosta. Daar hebben de Girofielen kunnen genieten van de vele strategisch gelegen kastelen op de bergen. Ook in de vertrekplaats Verres, dat de renners gisteren al passeerde voor de tweede klim, is een veertiende eeuws kasteel dat als een steenblok de omgeving beheerst.
Na tien kilometer keren de renners terug in de provincie Torino van de bestuursregio Piemonte. Ze passeren Ivrea, bekend geworden door de Olivetti fabriek en het sinaasappel smijtwerk tijdens de carnavalsoptocht.
Na de Corio klim rijden ze bij het begin van de Lys-berg door Viù. Op de Lys-klim kwam in de Giro 2019 Giulio Ciccone als eerste boven maar leuker voor ons is dat in datzelfde jaar de klim ook in de renners van de Giro Donne zag. De etappe eindigde in Viù met als winnaar Marianne Vos voor Annemiek van Vleuten, Lucinda Brand en Anna van der Breggen.....
Profiel van de etappe

Profiel van de Finestre, de zwaarste klim van de dag

TV
Eurosport 1 zendt alle etappes van start tot finish uit. Onder het genot van het inmiddels vertrouwde Giro-stemgeluid van Jeroen Vanbelleghem en Karsten Kroon (in de vroege uurtjes soms een ander duo) zit je dus op ieder moment van de dag gebakken, maar de finish zal meestal zo tussen 17.00 uur en 17.30 uur zijn.
Direct na afloop van de etappe blikt Eurosport in Kop over kop terug op de etappe en vooruit op de etappes die nog komen gaan met interviews vanaf de finishlocatie.
- Cor Vos