Simon Yates over stap naar Visma | Lease a Bike: 'Ik wist niet meer wat ik nog moest doen om beter te worden'

Simon Yates gaat de Giro d'Italia winnen. De Brit veroverde in de rit over de Finestre de roze leiderstrui en leidt het klassement met een riante voorsprong.

Yates

In onze Giro d'Italia-special vond je een groot interview met Simon Yates. Hij vertelde over de manier van werken binnen Team Visma | Lease a Bike, waarom hij de stap naar de Nederlandse ploeg wilde maken en broer Adam.

Plafond

De laatste jaren knaagde er iets bij Yates. Hij erkent dat hij voor zijn gevoel een plafond bereikt had bij Team Jayco-AlUla. “Voor mijn gevoel had ik er het beste uitgehaald bij de ploeg. Veel van mijn trainingskampen regelde ik zelf. Dat is niet per se slecht, want op het moment zelf genoot ik daarvan. Maar de sport is op een niveau gekomen dat ik voor mijn gevoel meer input moest krijgen."

"Ik had niet meer de benodigde kennis, ik wist niet meer wat ik moest doen om nog beter te worden. Dat was mijn grootste motivatie om van ploeg te veranderen. Het was niet makkelijk om telkens in het wiel van andere jongens in het peloton pijn te lijden."

"Deze gestructureerde manier van werken is vandaag de dag nodig. Vroeger kon je relaxed opbouwen naar een koers en had je de race om in vorm te raken, maar als je nu naar de Tour Down Under gaat, is iedereen er meteen klaar voor."

Tour Down Under

Met de Tour Down Under is indirect meteen een van de grootste verschillen aangehaald. Het Australische Team Jayco-AlUla zag haar kopman graag afreizen naar hun thuiswedstrijd, terwijl het wellicht niet de meest ideale aanpak was richting zijn grote doelen in de rest van het seizoen. Bij Team Visma | Lease a Bike maakte Yates zijn seizoensdebuut pas in maart in de Tirreno-Adriatico. Hij eindigde enigszins teleurstellend veertiende in de Italiaanse rittenkoers.

Op de Finestre

"Ik heb in dit voorjaar veel trainingsblokken gedaan waarvan we weten dat het werkt. Dat komt ook naar voren uit de data. Voorgaande jaren startte ik vaak in de Tour Down Under en zaten die trainingsblokken er minder in. Het is best verfrissend om een ploeg te hebben die dat ook ziet en waarmee je niet hoeft te ‘vechten’ over het raceprogramma. De ploeg heeft aangetoond dat die langere trainingsblokken werken, want we behoren zonder meer tot de twee beste teams ter wereld."

Beste vriend

Het betekent overigens niet dat Yates het makkelijk vond om Team Jayco-AlUla na elf jaar te verlaten. Al was het maar omdat zijn trainer Joshua Hunt ook een van zijn beste vrienden is. "Ik werkte met hem samen sinds 2020 en onze relatie is fantastisch.

"Het is meer dan alleen dat, want ik had ook een eigen soigneur, eigen mecanicien. Ik had echt een eigen groepje. Het was niet makkelijk om te veranderen, maar soms moet je dingen opofferen. De werkwijze van WorldTour-teams ligt in grote lijnen redelijk dicht bij elkaar, maar qua details maken de allerbeste ploegen het onderscheid met de iets minder sterke teams."

"Het is bij Team Visma | Lease a Bike heel georganiseerd. Nederlands? Haha, zo wilde ik het zelf niet zeggen. Het is inderdaad behoorlijk direct. Ze zeggen: ‘Dit is hoe wij dingen doen en zo gaan we het óók met jou doen.’ Het tegenovergestelde van Jayco. Daar had ik veel meer vrijheid. Met die manier van werken heb ik ook succes gehad, maar ik wilde die andere manier van werken ook graag eens ervaren."

Tim Heemskerk

Op de vraag wat er concreet anders is geworden in zijn trainingsaanpak, wil Yates niet te diep ingaan. "Sommige dingen moeten privé blijven. Het zijn ook geen baanbrekende dingen, ofzo. Al is de benadering wel enigszins anders van wat ik gewend was. Het zit ‘m vooral in de timing wanneer een training gedaan wordt, of de hoeveelheid van trainingen."

"Tim Heemskerk is mijn nieuwe trainer. Hij is ook de trainer van onder anderen Jonas (Vingegaard, red.) en Matteo (Jorgenson, red.). Dat ik met hem kan samenwerken is ook een van de redenen geweest om voor Team Visma | Lease a Bike te kiezen. Het werd meteen besproken tijdens mijn eerste gesprekken met de ploeg."

Emoties bij Yates na de twintigste etappe

"Ik wilde graag met Tim samenwerken, omdat ik wil leren van de besten in hun vak. Jonas en ook Matteo hebben laten zien dat ze tot de beste renners ter wereld behoren. Ik ga met Tim ook op zoek naar die verbeteringen om weer tot de allerbesten ter wereld te gaan behoren."

Jonas Vingegaard

Na de Giro d’Italia trekt Yates naar de Tour de France, waar hij samen met Jorgenson en Sepp Kuss kopman Vingegaard vooral in het hooggebergte zal moeten bijstaan. In korte tijd raakte Yates onder de indruk van de tweevoudig-Tourwinnaar.

"Wat me nog het meest heeft verrast, is zijn aandacht voor details. Alhoewel, eigenlijk had ik dat wel verwacht, maar om het van dichtbij te kunnen zien, was gewoon enorm inspirerend. Het heeft me nieuwe motivatie gegeven door hem aan het werk te zien. Ik hoop een aantal dingen van Jonas te kunnen oppikken gedurende het seizoen."

"Ik kijk er bovendien enorm naar uit om hem te helpen in de Tour de France. Ik heb het nooit moeilijk gevonden om andere renners te helpen met het behalen van hun doelen. Alleen ja, niet om slecht te praten over Jayco, maar daar is nooit iemand opgestaan die het stokje van mij kon overnemen."

Broer Adam

Tweelingbroer Adam koos ervoor om zijn vleugels een stuk eerder uit te slaan. Hij vertrok in 2021 bij Team Jayco-AlUla. Na twee jaar bij INEOS Grenadiers transfereerde hij naar UAE Team Emirates-XRG. Het legde hem geen windeieren, want Adam zette flinke stappen en boekte een aantal mooie zeges.

Yates heeft zijn tweelingbroer en ‘concurrent’ om advies gevraagd over zijn transfer naar Team Visma | Lease a Bike. "We zijn heel close en vanaf het moment dat er een aanbieding lag van Team Visma | Lease a Bike, heb ik erover gesproken met hem."

"Dat hij zo goed presteert bij UAE is niet per se mijn motivatie geweest om te vertrekken bij Jayco. Maar het geeft me wel bepaalde voorwaarden dat de verandering goed kan uitpakken voor me. Dat het voor hem goed is uitgepakt, geeft me gewoon vertrouwen dat deze stap ook voor mij een goede beslissing gaat zijn.”

Dat hij nu tot Team Vingegaard behoort en zijn broer tot Team Pogačar is geen groot issue in huize Yates. "Dat is meer iets voor de media. Natuurlijk, we hebben erover gesproken, maar voor ons speelt het geen enorme rol. We reden ook al tegen elkaar toen ik nog bij Jayco reed en in die zin is het dus niet heel anders geworden."