De Tour de France-kansen van Mathieu van der Poel in week 1

Mathieu van der Poel heeft nooit een Tour de France voorgeschoteld gekregen die zo op zijn lijf is geschreven als die van dit jaar.

Poel

Van der Poel heeft inmiddels acht monumenten gewonnen in zijn loopbaan, maar in de Tour de France blijft hij voorlopig 'slechts' steken op één ritzege. De befaamde etappe met de finish op de Mûr-de-Bretagne, waar hij de ultieme ode bracht aan zijn opa Raymond Poulidor. Nadien was hij of niet goed genoeg of had hij te weinig kansen voor het type coureur dat hij is.

Thijs Zonneveld

Onlangs constateerde onder andere Thijs Zonneveld dat Van der Poel met een andere mindset rondreed in de Dauphiné. Van der Poel won geen etappe, maar was veel van voren te zien en legde de laatste hand aan zijn topvorm in aanloop naar de Tour de France. De analist vertelde dat hij Van der Poel zelden zo gretig heeft gezien in aanloop naar een Tour de France.

Dat heeft een reden, want de kopman van Alpecin-Deceuninck krijgt zeker in de eerste week de nodige kansen op eremetaal. Rit één wordt normaal gesproken een sprint waar Alpecin-Deceuninck kopman Jasper Philipsen uitspeelt, maar vanaf dan zijn de punchers een aantal dagen aan zet.

Etappe 2

In de slotfase van de tweede etappe ligt een aantal venijnige heuveltjes. Te beginnen met de Côte du Haut Pichot (1,1 kilometer aan 9,4 procent), maar vooral de Côte de Saint-Étienne-au-Mont (1 kilometer aan 10,6 procent) en Côte d'Outreau (800 meter aan 8,8 procent). De top van de laatste klim ligt op zes kilometer, terwijl ook de slotkilometer nog enigszins omhoogloopt.

Etappe 2

Etappe 4

Na een rit met waaiergevaar - laten we hopen dat er genoeg wind staat - is etappe vier er weer eentje voor de punchers. Met meer hoogtemeters dan etappe twee zal het wellicht iets zwaarder worden voor Van der Poel, maar de klimmetjes zijn of niet lang genoeg, of niet zwaar genoeg om hem te doen wankelen. De top van het laatste klimmetje ligt in deze rit op vijf kilometer van de meet. Daarop kan het verschil gemaakt worden, want het is 800 meter aan 10,6 procent.

Etappe 4

Etappe 6

De vijfde etappe is de individuele tijdrit. Hoewel Van der Poel in de Dauphiné liet zien beter tegen de klok te rijden dan voorheen, zal hij daar normaal gesproken geen kans op de dagzege maken. In etappe 6 en etappe 7 verandert dat. Al is de zesde etappe met 3272 hoogtemeters behoorlijk op het randje. In die rit gaat het peloton van klimmetje naar klimmetje, maar als Alpecin-Deceuninck erin slaagt de vluchters onder controle te houden, dan is de finale op Van der Poel zijn lijf geschreven.

De laatste twee klimmetjes zijn niet heel lastig: Côte de Saint-Michel-de-Montjoie (3,7 kilometer aan 4,5 procent, top op 23 kilometer van het eind) en Côte de Vaudry (1,2 kilometer aan 7,5 procent, top op 4 kilometer van het eind). Vervolgens wacht de finish op een stuk van 0,7 kilometer aan 9,3 procent. Het is een etappe waar ook Tadej Pogacar zich zomaar kan gaan roeren.

Etappe 6

Etappe 7

De etappe die Van der Poel misschien wel het best ligt: de rit naar de Mûr-de-Bretagne. Het is immers het decor waar hij zijn eerste en vooralsnog enige Toursucces wist te vieren. De etappe loopt grotendeels vlak en in de slotfase volgt een dubbele beklimming van de Mûr-de-Bretagne. De finale is zo'n beetje hetzelfde als die in 2021.

De Mûr-de-Bretagne is een klimmetje van twee kilometer aan 6,9 procent. Vooral de eerste kilometer is zwaar, waarna het in de tweede kilometer steeds meer afvlakt. In 2021 reed Van der Poel concurrenten als Sonny Colbrelli, Tadej Pogacar en Primoz Roglic klinklaar uit het wiel.

Etappe 7

Etappe 8, 9 en 10

Etappe 8 wordt door parkoersbouwer Thierry Gouvenou omschreven als eentje met een zeer specifieke aankomst. "De laatste kilometer loopt vals plat omhoog. Daarmee is het een kolfje naar de hand van rappe mannen die het vermogen hebben om dit soort zware inspanningen op topsnelheid lang vol te kunnen houden." Een waterkansje voor Van der Poel, maar met Philipsen als ploeggenoot niet aannemelijk. Bovendien moet deze inspanning iemand als Jonathan Milan nog beter liggen.

Etappe 9 is er eentje voor de sprinters, terwijl etappe 10 normaal gesproken een pure overgangsetappe wordt. Met meer dan vierduizend hoogtemeters zal dit waarschijnlijk te zwaar zijn voor de Nederlander. Dan volgt op dinsdag - aangezien de maandag de nationale feestdag van Frankrijk is - de eerste rustdag. Binnenkort kijken we naar de kansen van Van der Poel in de resterende twee weken.