/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2F2025%2F06%2FoiOWOsbizo36n21751122890.jpg)
Er werd vooral gekeken naar Olav Kooij en Dylan Groenewegen, maar het is Danny van Poppel die er met het rood-wit-blauw vandoor gaat. De sterke sprinter versloeg Kooij met een minimaal verschil op de streep. Groenewegen greep naar het brons.
NK lange ontsnappingen
Vanwege de NAVO-top werd het NK niet in Nijmegen, maar in Ede verreden. Op een parkoers van ruim 160 kilometer in lussen van ruim 40 kilometer. En nog belangrijker: over veelal vlakke wegen. Een massasprint lag dus op de loer, maar dan wel eentje waar timing belangrijk was. De laatste rechte lijn ging namelijk (lichtjes) omhoog.
Mede door de korte afstand lag het tempo vanaf de start al bijzonder hoog. Hierdoor duurde het lang voordat de vroege vlucht vertrokken was. Uiteindelijk reden er acht man weg. Met natuurlijk de officieuze Nederlands kampioen lange ontsnappingen: Taco van der Hoorn (Intermarché-Wanty)
Ook Jayco-AlUla had met Koen Bouwman iemand mee vooraan, evenals Picnic PostNL met Ryan Gal (van de opleidingsploeg weliswaar). Dat maakte dat vooral Visma | Lease a Bike het vuile werk moest opknappen. Dat duurde tot kort na het binnenrijden van de laatste ronde.
Hectische slotronde
Na een korte fase vol tevergeefse aanvalspogingen vanuit het peloton was het verhaal van de vroege vlucht voorbij op 32 kilometer van de meet. Van der Hoorn werd als laatste vluchter gegrepen, waarna ploegmaat Huub Artz even later solo een poging waagde.
De Europees beloftekampioen kreeg echter niet veel voorsprong en werd al snel weer gegrepen. Mike Teunissen deed vervolgens een betere poging. De Astana-renner glipte weg met Tim van Dijke (Red Bull-BORA-hansgrohe). Zij duwden Visma opnieuw in het defensief - al leken de geelzwarten daar vandaag bewust voor te kiezen.
Het was lange tijd Teunissen en Van Dijke versus Dylan van Baarle. Maar op 15 kilometer van de finish veranderde de situatie opnieuw. Axel van der Tuuk (Metec) maakte vanuit het peloton de sprong en zo waren we met drie vooraan.
Tibor Del Grosso roert zich
Op iets meer dan tien kilometer van de meet stuurde Van Baarle van kop af. De mannen van Jayco-AlUla leken over te nemen, maar niets bleek minder waar. Een reeks aanvallen volgde en een groep van elf renners reed weg. Met daarbij tijdritkampioen Daan Hoole (Lidl-Trek), opnieuw Artz en ook Tibor Del Grosso (Alpecin-Deceuninck).
Visma had Wilco Kelderman mee, maar dat was niet de renner die ze daar wilde hebben. De knechten van Olav Kooij zetten zich daarom weer op kop van het peloton, terwijl Kelderman de samenwerking probeerde te verstoren. Die tactiek lukte, want op zeven kilometer van het einde werd het elftal gegrepen.
Perfecte timing Van Poppel
Enkele renners spartelden daarna nog tegen, onder wie oudgediende Bauke Mollema, maar er was geen ontkomen meer aan. Na een razendsnel NK gingen we toch gewoon sprinten in Ede.
Visma en Jayco waren niet meer in staat een deftige lead-out te verzorgen, dus Kooij en Groenewegen waren vooral op zichzelf aangewezen. Van die twee zat Kooij het best geplaatst. Hij draaide in tweede positie de laatste rechte lijn op en ging als eerste aan.
In zijn wiel zaten eerst Danny van Poppel en daarna Groenewegen. De uittredend kampioen zat ietwat ingesloten en kon er niet meer uitkomen. Van Poppel wel, en hoe!
Hij wachtte tot het laatste moment en kwam precies op tijd uit het wiel. Van Poppel en Kooij gingen zij aan zij over de finish, maar al snel bleek dat de renner van Red Bull-BORA-hansgrohe zijn wiel als eerste over de streep drukte.
En daarmee zien we ook dit jaar het rood-wit-blauw terug in de Tour de France. Van Poppel is een van de acht geselecteerde renners van Red Bull-BORA-hansgrohe.
We zullen hem daar niet als sprinter zien. Dat vertelde hij voor de start van het NK al bij de NOS. "Het is 100% voor Jordi Meeus", vertelde hij. Daar gaat zijn zege van zondag vermoedelijk niets aan veranderen.
- Cor Vos