Nieuws

πŸŽ₯ Dramadag Visma in tijdrit! Evenepoel zegeviert, Vingegaard ruim een minuut trager dan Pogacar: dit zijn de verschillen (in de rit en het klassement)

Jonas Vingegaard is de grote verliezer van de tijdrit in de Tour. Remco Evenepoel pakt de dagzege, Tadej Pogacar neemt het geel over van Mathieu van der Poel.

Leon Janssen
evenepoel in tijdrit tour de france

Remco Evenepoel heeft de tijdrit op dag vijf van de Tour de France gewonnen. Ook Tadej Pogacar mag aan het feest. Hij werd tweede en veroverde de gele trui. Bij Visma | Lease a Bike is het huilen met de pet op. Jonas Vingegaard verloor meer dan een minuut op de Sloveen en ook Metteo Jorgenson stelde teleur.

Affini urenlang in de hotseat

De tijdrit in en rond Caen was 33 kilometer lang en ging over veelal lange rechte wegen. Voer voor de echte tempobeulen. En dus was de mega-aerodynamische Remco Evenepoel in het voordeel ten opzichte van Tadej Pogacar en Jonas Vingegaard.

Maar voor het toptrio aan da bak moest, zagen we al veel andere tijdritspecialisten voorbij komen. Edoardo Affini (Team Visma | Lease a Bike) deed het daarvan het best. Hij starte vrij vroeg en zat een paar uur in de hotseat. Hij tikte af na 37 minuten en 15 seconden, in een gemiddelde van 53,2 kilometer per uur.

Dat bleek de richttijd voor de favorieten. Toen Evenepoel van start ging, stond de tijd van de Europees kampioen nog altijd overeind. Halverwege was de wereld- en olympisch kampioen ook nog langzamer, maar uiteindelijk dook hij flink onder de tijd van de Italiaan.

Totaal andere verhoudingen dan in Dauphiné

Het was dus al vrij snel duidelijk dat Evenepoel ging winnen vandaag. Hij dook uiteindelijk 33 tellen onder de tijd van Affini. En dus konden de ogen worden gericht op de tweestrijd Pogacar en Vingegaard. Daar zagen we iets wat we toch niet verwacht hadden.

Vingegaard kwam onderweg bij lange na niet aan de tijd van Evenepoel. Hij gaf al snel een tiental seconden toe. Pogacar deed het dan weer een stuk beter en bleef lang in de buurt van de Belg. De verhoudingen waren daarmee totaal anders dan in de Dauphiné, waar Vingegaard duidelijk de betere tijdrijder was van de twee.

Per kilometer liep de achterstand van Vingegaard steeds verder op. Dat terwijl een voortreffelijke tijdrit reed. Hij gaf slechts 16 seconden toe op de tijd van Evenepoel aan de finish. Vingegaard daarentegen verloor ontzettend veel. Hij gaf 1'21" toe op de ritwinnaar en dus 1 minuut en 5 seconden op Pogacar. Een mokerslag.

Ook Jorgenson kent slechte dag

En dat is niet eens de enige teleurstelling voor Visma. Ook de tweede man, Matteo Jorgenson, reed een teleurstellende tijdrit. Hij werd elfde op 1 minuut 20 en was dus twee tellen sneller dan Vingegaard (en even snel als Primoz Roglic). De derde plek van Affini is het enige lichtpuntje voor de Nederlandse ploeg.

Mathieu van der Poel reed niet eens zo'n slechte tijdrit, maar moest veel toegeven op ritwinnaar Evenepoel en runner-up Pogacar. Hij werd achttiende op 1'44" en verloor de gele trui aan Pogacar.

De Sloveen staat na vijf dagen al comfortabel aan de leiding. Evenepoel schuift op naar plek twee in het klassement, op 42 seconden. Kévin Vauquelin werd vijfde in de tijdrit en is nu de nummer drie in de algemene rangschikking. Vingegaard zakt naar plek vijf en staat nu al 1 minuut en 13 tellen achter zijn grote rivaal.

Uitslag etappe 5 (tijdrit) Tour de France 2025

Results powered by FirstCycling.com

Top tien algemeen klassement na tijdrit

  1. Tadej Pogacar (UAE Team Emirates-XRG)
  2. Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) +42
  3. Kévin Vauquelin (Arkéa-B&B Hotels) +0:59
  4. Joans Vingegaard (Visma | Lease a Bike) +1:13
  5. Matteo Jorgenson (Visma | Lease a Bike) +1:22
  6. Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) +1:28
  7. João Almeida (UAE Team Emirates-XRG) +1:53
  8. Primoz Roglic (Red Bull-BORA-hansgrohe) +2:30
  9. Florian Lipowitz (Red Bull-BORA-hansgrohe) +2:31
  10. Mattias Skjelmose (Lidl-Trek) +2:32

Donderdag gaat de Tour verder met een verraderlijke heuvelrit door Normandië. Daar liggen opnieuw een paar steile klimmetje sin de finale, net als in de vierde etappe naar Rouen. Een nieuwe battle tussen Pogacar, Vingegaard en Van der Poel ligt in de lijn der verwachtingen. Al kan het ook nog zomaar een dag voor de vluchters worden.