Tour de France

Tour | ASO blundert met bolletjestrui Vingegaard en zet Rabobank er niet op, een verslag van 'bolletjesgate' bij de bus van Visma

Er was heel veel commotie bij de bus van Visma | Lease a Bike voor de start van de zesde etappe in Bayeux. Het bleek om de bolletjestrui te gaan. Onze redacteur stond er bovenop.

vingegaard in de veelbesproken bollentrui van visma

Het is ongeveer een uur voor de geneutraliseerde start als Frans Maassen z'n telefoon erbij pakt. Hij staat voor de bus van Visma | Lease a Bike in een groepje met onder andere medeploegleider Arthur van Dongen en loopt weg om te bellen. Als hij terugkomt, zegt hij: "Thierry komt er zo aan."

Thierry aan de telefoon

Thierry is Thierry Gouvenou, de technisch directeur (en parkoersbouwer) van de ASO. Even later komt Thierry er inderdaad met enige paniek in de ogen aangebeend, met nog wat andere hotemetoten van de ASO in zijn kielzog. In de schaduw van de bus van Lotto, die tegenover die van Visma staat, volgt een overleg.

Ook de grote baas van Visma, Richard Plugge, heeft zich inmiddels bij het gezelschap gevoegd. De gezichten staan ernstig. De term crisisoverleg lijkt op z'n plaats. Gouvenou zondert zich zo nu en dan even af om koortsachtig te telefoneren.

In de pauze van de overlegjes wil ik uiteraard even vragen wat er aan de hand is. Frans Maassen wil er eerst nog niks over zeggen. Even later laat Van Dongen iets los. Er is iets met de bolletjestrui die Jonas Vingegaard aan de hand. Rabobank, sinds deze Tour weer sponsor van Visma, staat er niet op, meldt Van Dongen.

Koortsachtig overleg tussen Visma en de ASO in de schaduw van de Lotto-bus

Wie heeft de bollen?

Met andere journalisten pakken we de stand van het bergklassement er maar eens bij. Pogacar leidt, maar die heeft geel. Wellens staat tweede. Die lijkt dus de aangewezen persoon op de trui te dragen. We snappen er dus even niks meer van.

In de app meldt collega Leon zich per het haperende internet in Bayeux en die weet dat Wellens de trui niet hoeft aan te trekken omdat hij de voorrang mag verlenen aan z'n Belgische driekleur als hij tweede staat in een Tour-klassement en dus als plaatsvervangend truiendrager optreedt.

Blunder ASO

Ondertussen rijdt Vingegaard naar het startpodium om te tekenen en draagt hij zijn normale Visma-truitje. De ASO-hotemetoten en Visma-mannen overleggen nog steeds.

Even later schudden Plugge en een ASO-man, vermoedelijk algemeen directeur Yann Le Moenner, de hand. Het is opgelost. Plugge wil niet aan me uitleggen wat er precies is opgelost. Hij moet nú weg in plaats van een minuutje later en stapt in een auto.

Als de renners zijn vertrokken, met Vingegaard nu wél in een bolletjestrui, en het wat rustiger is bij de bus legt een medewerker van de ploeg me uit wat er precies aan de hand is/was: de ASO blunderde en drukte een bolletjestrui waar voormalig sponsor Betcity opstond in plaats van Rabobank.

Hectisch uurtje vanwege zes vierkante centimeter

Maar omdat goksponsoren sinds kort verboden zijn voor Nederlandse sportploegen wilde Visma Vingegaard die trui uiteraard niet laten dragen. Een goed exemplaar laten bedrukken lukte niet meer omdat de drukapparatuur al onderweg was naar finishplaats Vire Normandie.

De oplossing die werd gevonden: de letters van Betcity zwart maken op de bollentrui van Vingegaard - op de hoofdfoto bij dit artikel zie je op Vingegaard z'n trui een zwart vlak met de teamsponsoring. Linksonder, naast Cervélo, is daar inderdaad een zwart vlak(je) waar te nemen. Daar had dus Rabobank moeten staan.

Een hectisch uurtje over ongeveer zes vierkante centimeter op een shirtje, ook dat is de Tour...