Nieuws

Tour | πŸŽ₯ Mokerslag! Tadej Pogacar deelt de lakens uit op Hautacam en wint met gigantisch verschil

De eerste bergrit in de Tour de France is gewonnen door Tadej Pogacar. Met een gigantisch verschil.

Leon Janssen Leestijd 3 minuten
tadej pogacar

Geen duel, maar een one-man-show in de eerste serieuze bergrit van de Tour de France. Tadej Pogacar werd gelanceerd aan de voet van de Hautacam en won met veel overmacht. Jonas Vingegaard kreeg ruim twee minuten aan de broek.

Van der Poel één van de 50

Eindelijk de Pyreneeën in! Met die gedachte gingen we de 180 kilometer lange twaalfde etappe in. De rit begon in Auch en eindigde boven op Hautacam (buitencategorie) met onderweg ook de Col du Soulor (eerste categorie) en Col des Bordères (tweede categorie).

Maar eerst een lange vlakke aanloop van ruim 120 kilometer. Daarin reed een kopgroep van wel 50 renners weg. Mathieu van der Poel was één van de vijftig. Hij glipte mee en probeerde de tussensprint te winnen. Dat lukte niet, maar hij werd tweede en snoepte daarmee wat van de voorsprong van Jonathan Milan af.

INEOS Grenadiers had vijf man mee vooraan, inclusief Thymen Arensman en Carlos Rodríguez. De Spanjaard was de best geklasseerde renner vooraan, en dus reed de Britse ploeg hard op kop in dienst van Rodríguez. Maar in het peloton zorgden de verenigde krachten van EF, Uno-X en UAE ervoor dat de voorsprong nooit ver boven de twee minuten kwam.

Evenepoel (en Healy) eraf op de Soulor

Van de vijftig man vooraan bleef er op de flanken van de Col du Soulor (12 kilometer aan ruim 7 procent), maar eentje over. Dat was Michael Woods (Israrel-Premier Tech). Hij kwam als eerste boven, vlak voor sterke klimmers als Mattias Skjelmose (Lidl-Trek), Einer Rubio (Movistar) en Michael Storer (Tudor).

Ook Bruno Armirail (Decathlon-AG2R) behoorde verrassend tot de betere klimmers vooraan. Sterker nog, nadat hij en Skjelmose in de afdaling aansloten bij Woods, ging de Fransman ervandoor op de Col des Bordères. Hij liet zijn medevluchters achter zich en ging solo proberen de rit te winnen.

In het peloton ging het op de Soulor ook los. Team Visma | Lease a Bike begon onderaan al aan de boom te schudden. Onder het tempo van Victor Campenaerts spatte het peloton uiteen, met Remco Evenepoel als grote slachtoffer. Ook geletruidrager Ben Healy moest eraf.

Visma gaat te hard, Evenepoel komt terug

Een harde dreun in het gezicht van Evenepoel, maar de leider van het jongerenklassement kon zich krot nadat hij moest lossen herpakken. Dat kwam omdat Visma vooraan te hard van stapel liep. Sepp Kuss reed op een gegeven moment zelfs Matteo Jorgenson en Simon Yates eraf.

Dat was niet de bedoeling, en dus temporiseerde de geelzwarte ploeg. Jorgenson en Yates kwamen terug, waarna Yates het tempo verder bepaalde. Dit zorgde ervoor dat Evenepoel niet veel tijd toegaf en in de afdaling na de Soulor en na de Bordères kon terugkeren.

Intussen nam Adam Yates namens UAE even over op die klim van de tweede categorie. Hij bracht daarmee zijn tweelingbroer in de problemen. Nadat Tim Wellens zich liet terugzakken uit de kopgroep, had de ploeg van Tadej Pogacar definitief initiatief overgenomen van Visma.

Pogacar gelanceerd, Vingegaard gezien

Aan de voet van de slotklim werden de intenties van UAE Team Emirates-XRG duidelijk. Tim Wellens en Jonathan Narváez wilden hun kopman lanceren. En deden dat ook. Eerst de Belg en daarna de man uit Ecuador gingen als snoeihard tekeer.

Narvaez had enkel nog Pogacar in zijn wiel tijdens zijn aanzet. Zelfs Vingegaard had het op dat moment al moeilijk. Toen Pogacar dat zag, ging hij zelf aan en was de Deen gezien. Het was toen nog ruim 11 kilometer tot de top.

In eerste instantie bleef het verschil nog een tijdje hangen op zo'n 10 á 15 tellen. Maar toen eenmaal Vingegaard dat tempo niet meer kon aanhouden, liep het verschil snel op. Pogacar deed het nergens rustig aan en bleef tot de top doortrekken. Hij zegevierde ruimschoots, met een voorsprong van 2'11 op Vingegaard.

Achter de Deen klom Florian Lipowitz het hardst. Hij kwam als nummer drie binnen, slechts dertien seconden na Vingegaard. Johannessen en Onley werden vier en vijf, terwijl Vauquelin zesde werd. Remco Evenepoel was Primoz Roglic nog voorbij gegaan en werd zevende.

Uitslag twaalfde etappe Tour 2025

Vrijdag gaat de Tour verder met een klimtijdrit (bekijk hier het hele parkoers). De renners moeten de bekende Col de Peyresourde op en finishen op het vliegveld van Peyragudes. Opnieuw een belangrijke afspraak voor de klassementsrenners.