Tour de France

José De Cauwer na dreun Vingegaard: 'Ik denk dat ze bij Visma al wel wisten dat het een probleem ging worden om de Tour te winnen'

Bij Team Visma | Lease a Bike hielden ze er volgens José De Cauwer al een beetje rekening mee dat Jonas Vingegaard niet kon opboksen tegen Tadej Pogacar.

Leon Janssen
josé de cauwer

Na de Dauphiné geloofde niemand nog in een spannende Tour de France. Maar gaandeweg de Ronde van Frankrijk kreeg men toch weer hoop - vooral doordat Jonas Vingegaard sterk oogde in de explosieve finales. Maar na de eerste bergrit staan we met z'n allen weer met beide benen op de grond. Dus ook José De Cauwer.

Tour beslist?

De meest geprezen wielercommentator van de Benelux deed na de live-uitzending van de etappe zijn analyse uit de doeken bij Sporza. Hij noemde de aanval van Tadej Pogacar op de Hautacam versmachtend.

"Eerst Wellens, dan Narváez en ten slotte Pogacar zelf. In eerste instantie probeert Jonas Vingegaard niet te volgen. Dat zagen we ook in de Dauphiné. Je denkt even: oei, komt hij terug? Maar dan herzet Pogacar zich en pakt hij 10 seconden per kilometer", aldus De Cauwer.

Of de Tour nu in een beslissende plooi ligt? "Normaal gezien zeg je: Pogacar is de beste renner van de wereld en Vingegaard kan daar niet aan. Maar je denkt ook altijd terug aan die inzinkingen van Pogacar uit het verleden. Alleen gaan die momenten meer en meer wegebben."

Van Aert en Yates

En dus gelooft De Cauwer niet perse in de kansen op eindwinst van Vingegaard, die al op grote achterstand staat. Nu niet, maar misschien zelfs nooit meer. "Dat wordt een probleem" klinkt het.

"En ik denk dat ze dat bij Visma | Lease a Bike in hun achterhoofd ook wel weten. Daarom laten ze een Wout van Aert ook zijn eigen ding doen. Ze lieten ook Simon Yates zijn kans grijpen om een rit te winnen."

"Bjarne Riis zal nu zeggen: kijk wie ze tekortkwamen. Yates en Van Aert en zo. Daar tegenover staat wel Jorgenson, die ze zijn kans niet hebben laten gaan. Maar die kreeg ook een draai om de oren", aldus de 75-jarige Belg.

Afmatting

De Cauwer, die onlangs zijn dochter verloor, was ooit zelf ook prof en maakte veel furore als ploegleider. Vanuit dat perspectief kijkt hij met een streng oog naar het optreden van Visma | Lease a Bike in de bergetappe naar Hautacam.

Hij stelde eerder in de Tour al dat tactiek om elke dag Pogacar proberen te vermoeien, niet de juiste was. Met de uitkomst in de eerste Pyreneeënrit lijkt hij zijn gelijk te krijgen. "Die afmattende tactiek is leuk en aardig, maar ondertussen ben je jezelf ook aan het afmatten."

"Was het dan een slechte tactiek? Nee, achteraf is het makkelijk om daarover te oordelen. Maar deze Pogacar is niet dezelfde las die toen die tactiek wel werkte", besluit De Cauwer.