Tour de France

Gianetti vergelijkt Pogacar met Roger Federer: 'Een aura en energie waaraan je kon zien dat hun persoonlijkheid exceptioneel is'

Tadej Pogacar won afgelopen week voor de vierde keer in zijn loopbaan de Tour de France, waarmee hij zijn status als grootste ooit extra kracht bijzet.

Tim Beck
Pogacar

Pogacar bereikt langzaamaan de status waarbij hij de sport aan het ontstijgen is. De Sloveense wielerster mag zich scharen tussen de allergrootste atleten van het moment. Dat is ook wat Mauro Gianetti, ploegbaas van UAE Team Emirates-XRG, ziet. De Zwitser vergeleek Pogacar in The Rouleur Podcast met niemand minder dan Roger Federer.

Spelen 2000

Gianetti ontmoette Federer voor het eerst tijdens de Olympische Spelen van 2000 in Sydney. "Dat was een geweldige ervaring", begint hij zijn verhaal. "Het was de eerste keer dat ik Roger Federer ontmoette. We zaten in hetzelfde huis met de Zwitserse nationale ploeg."

"Hij was pas achttien jaar oud, maar ik kreeg een apart gevoel. Door alleen al dicht bij hem te zijn, was indrukwekkend. De aura en energie die hij had. Dat was echt speciaal. Ik belde mijn vrouw en zei tegen haar: 'Luister, ik heb een jongen ontmoet die ooit historisch groot wordt in sport.'"

Wat hij precies voelde, vindt Gianetti moeilijk om uit te leggen. "Het was gewoon een andere energie. De eerste keer dat ik Tadej ontmoette, kreeg ik datzelfde gevoel. Het was indrukwekkend."

Milaan

De eerste ontmoeting vond plaats in Milaan op het hoofdkantoor van de ploeg. "Hij was pas achttien jaar oud en hij reed voor de Sloveense ploeg Ljubljana Gusto Xaurum. Hij was nog een kind, maar hij lachte de hele tijd en was heel relaxed. Maar het gevoel was precies hetzelfde. Je kunt het niet uitleggen, maar je voelde gewoon dat hij een exceptioneel en uniek persoon was."

En dat gevoel neemt bij Gianetti alleen nog maar toe. "Hij geeft nog steeds datzelfde gevoel, en zelfs meer dan dat. Per jaar groeit hij. Hij blijft heel relaxed, maar hij is ook volwassener geworden natuurlijk. Iemand van achttien jaar is anders dan iemand van 27 jaar. Zijn aura groeit nog met het jaar."

Manager

Ook Pogacars manager Alex Carera komt aan het woord. "Vorig jaar won hij de Giro, Tour en het WK in hetzelfde seizoen. Nu is hij een icoon in niet alleen in de wielersport, maar in sport in het algemeen. We krijgen iedere week veel verzoeken. Soms willen ze een deal voor een groot bedrag, soms willen ze een aandeel in het bedrijf. Maar onze prioriteit is de koers."

"Op 95 procent van de verzoeken reageer ik met een 'nee'. Ieder jaar neemt de waarde van Tadej toe. Dat komt omdat hij een legende is. We zijn alleen geïnteresseerd als het niveau van het bedrijf héél hoog ligt, want we moeten Tadej beschermen. En ja, we krijgen verzoeken van enorm grote wereldwijde bedrijven."