David Lappartient is eerder deze week herkozen als grote baas van de UCI. Op het WK in Rwanda stond hij tijdens een persconferentie uitgebreid stil bij zaken die spelen in het wielrennen. De Fransman legt uit waarom Rusland wél en Israel niet is uitgesloten.
Protesten in Vuelta bedreigen wielersport
Lappartient begint bij protesten in de Vuelta. “Protesten zijn niet nieuw in wielrennen", zegt hij tegen onder meer Het Nieuwsblad. "Maar nu was het echt de bedoeling om de koers te stoppen. Als we toestaan dat elke protestactie een wedstrijd mag stilleggen, ligt de hele sport stil."
Lappartient hekelt steun Spaanse premier
De UCI ziet demonstreren als een goed recht, maar hekelt het feit dat de Spaanse premier de acties steunde. “Als sport zelf gepolitiseerd wordt, wordt het echt bedreigend. Kijk naar Spanje, waar de premier zelfs dreigde zijn team terug te trekken als Israël zich zou kwalificeren voor het WK", aldus Lappartient.
'Dat is een ernstige schending van de autonomie van de sport. Dat kunnen we niet accepteren. Sport moet politiek neutraal blijven. We moeten erover waken dat teams niet misbruikt worden om een bepaalde boodschap te verspreiden."
UCI kon Israel-Premier Tech niet weren
De Spaanse regering wilde dat de UCI Israel-Premier Tech zou weren uit de Vuelta. Maar daar was geen juridische basis voor, aldus Lappartient. "Het zou bovendien in strijd zijn met de olympische waarden. Als je vandaag een team weert om politieke redenen, volgt morgen het volgende. Dan komt er geen einde aan.”
De voorzitter van de mondiale unie zal in Rwanda spreken met teambaas Sylvan Adams, wiens wielerploeg flink onder druk staat van sponsoren. Hij wil na de puinhopen in Spanje op zoek naar een realistische oplossing. "Maar ik ga nu niet op de zaken vooruitlopen."
Rusland doet niet mee aan WK, Israel wel
Ondertussen doet Israel als land gewoon mee aan het WK. Rusland en Wit-Rusland niet. Renners uit die landen doen mee onder een neutrale vlag. Dat roept vragen op uit allerlei hoeken. Want waarom wordt het ene land wel bestraft en het andere niet? Lappartient geeft een ingewikkelde uitleg.
“De sancties tegen Rusland zijn niet opgelegd enkel en alleen omdat het een land in oorlog is. Als dat de maatstaf zou zijn, dan zouden er vandaag veel meer landen bestraft zijn", zegt hij vanuit Rwanda, een land dat op z'n zachtst gezegd ook niet bepaald vrijuit gaat.
"De Russische inval in Oekraïne vond plaats tijdens de Olympic Truce (de olympische wapenstilstand, red.), een door de Verenigde Naties unaniem goedgekeurde resolutie. Destijds hebben we dat bij de UCI gezien als een schending van die wapenstilstand. Daarom zijn er toen ook sancties opgelegd.”
'Lastig uit te leggen op straat'
De uitleg is anno 2025 gedateerd. Rusland is nu om een andere reden geschorst. "Het gaat er nu ook om dat het Russisch Olympisch Comité gebieden heeft opgenomen die door de VN erkend worden als deel van Oekraïne", aldus Lappartient.
"Daardoor schendt het het Olympisch Handvest, dat duidelijk stelt dat landen worden erkend zoals ze internationaal door de VN worden erkend. Natuurlijk zeggen mensen vandaag: Rusland wordt gesanctioneerd en andere landen niet. Maar juridisch gezien is er een verschil. Al is dat soms lastig uit te leggen ‘op straat’.”