Wout van Aert in De slimste mens, een tv-avond die over thuis gaat
Je verwacht bij Wout van Aert meestal controle, focus en koerspraat. Maar in De Slimste Mens ter wereld zat hij niet als kopman van een ploeg, eerder als zoon die even teruggaat naar waar hij vandaan komt. Het gesprek met Erik Van Looy werd daardoor verrassend warm en persoonlijk. Geen grote sportanalyse, wel Wout die zichzelf laat zien zoals je hem zelden hoort.
Een verhaal dat begint bij Nederland en bij vader Henk
Van Aert trapte af met een zin die meteen blijft hangen, “Mijn vader is als Nederlander in België geboren.” Dat klinkt bijna als een grap, maar er zit een echte familiegeschiedenis achter. Langs vaderskant liggen Nederlandse roots, zijn grootouders kwamen uit Noord-Brabant en verhuisden later naar de Kempen. Daardoor zit Nederland niet in Wouts paspoort, maar wel in de verhalen van thuis.
Aan zijn achternaam zie je ook een klein stukje van die Nederlandse achtergrond terug. Wout schrijft namelijk “van Aert” met een kleine v, en dat is typisch Nederlands gebruik bij tussenvoegsels als van, de of der.
In België zie je vaker dat zo’n tussenvoegsel met een hoofdletter wordt geschreven, maar bij Wout blijft die Nederlandse schrijftraditie dus gewoon staan. Het is een subtiel detail, maar wel eentje dat zijn familieroots richting Nederland mooi onderstreept.
Henk, typisch Nederlandse naam, typisch familiair detail
En dan is er die vader zelf: Henk. Alleen die naam al roept bij veel kijkers meteen een heel beeld op. Niet omdat Wout er een punt van maakt, maar omdat het zo herkenbaar voelt, de typische Nederlandse klank in een Belgisch gezin. Het is precies zo’n detail dat De slimste mens plots groter maakt dan een quiz, je luistert anders als iemand met zo’n openheid over zijn familie praat.
De zetelbekentenis die elke kijker meteen snapt
Vanuit dat roots-verhaal rolde Wout bijna vanzelf naar een kleine, hilarische onthulling. Zijn vader blijkt namelijk niet de fanatiekste tv-kijker. “Meestal slaat hij dit stuk van de quiz over en wacht hij tot de ‘echte quiz’ begint”, vertelde Wout. En waarom? “Hoe moet ik het zeggen (lacht). Hij valt nogal snel in slaap in de zetel, dus moet hij zijn televisietijd wat beperken.” Het is lief, droog en precies het soort roast dat je alleen over je vader durft te maken.
/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2F2025%2F11%2F644pCS2mw0Urkm1764053385.png)
Waarom dit meer is dan zomaar een tv-grapje
Dit moment werkt omdat het Wout menselijk maakt. Je ziet ineens de jongen uit Lille die thuis ook gewoon met z’n ouders aan tafel zit. De Nederlandse familielijn is geen groot thema, maar het geeft wel kleur aan hoe hij praat, nuchter, rechttoe rechtaan, met een klein plaagstootje. Toch net even anders dan de gebruikelijke koerspraat. De 'Nederlandse' Henk van Aert gaat een beetje leven voor ons - als hij niet zit te slapen voor de buis...
Van Aert waagt zich in het diepe over voetbal
Alsof het familiedeel al niet genoeg was, kreeg Wout ook nog een vraag over voetbal. Erik Van Looy wilde weten voor welke club hij is. Van Aert aarzelde even, en dat zegt eigenlijk alles, hij wist dat elk antwoord reacties zou losmaken. Daarna kwam het er toch uit: “Club Brugge.” Twee woorden, klaar.
- Play4 / De Slimste Mens Ter Wereld