'We waren vooral blij dat het goed ging met hem'
In gesprek met het Algemeen Dagblad praten Lisa en Loe voor het eerst over de dood van hun oudere broer, die jarenlang kampte met depressies. Mede doordat hij zijn droom om prof te worden vaarwel moest zeggen vanwege een zware liesblessure. "Soms ging het beter: dan kon hij het accepteren", aldus Loe, die voor Team Visma | Lease a Bike rijdt.
"Hij pakte zijn studie fysiotherapie op. Hij proefde van het normale leven. Ging naar een festival met vrienden. Die laatste zomer gaf echt hoop. Dat had juist de alarmbellen moeten laten rinkelen. Dat beeld zie je vaker met deze ziekte. Maar we waren toen vooral blij dat het goed met hem ging."
'Als ik een roodborstje zie, dan denk ik: we zijn samen'
Soms heeft Van Belle het gevoel dat ze samen zijn op de fiets. "Dit klinkt misschien heel spiritueel. Als ik op de fiets zit en ik zie een roodborstje, dan denk ik: we zijn samen. Niet fysiek samen, maar toch mentaal samen. Dat we het samen doen, ofzo."
Van Belle traint vaak in Frankrijk en daar heeft hij dat gevoel ook soms. "Daar heb je van die honden die op het platteland minutenlang met je mee rennen. Misschien is dat Bas wel, denk ik dan. Dan voel ik dat hij bij me is. Het geeft me steun, maar je voelt dan ook het gemis."
'Ik wilde snel weer fietsen na zijn dood'
Bas overleed vorig jaar september. Op dat moment was Loe geblesseerd, maar in het nieuwe seizoen wilde hij zo snel mogelijk weer op pad. In januari van dit jaar ging hij dan ook 'gewoon' naar Australië voor de Tour Down Under. "Ik wilde snel weer fietsen na zijn dood. Op zoek gaan naar Bas, maar dan op een andere manier."
Niet dat het makkelijk was, maar het was zijn manier van ermee omgaan. "Het was moeilijk om in Limburg te trainen. We hebben daar samen op vrijwel elke weg gefietst. Op de plek waar we vaak afspraken, keek ik om de hoek: zou hij misschien aan komen fietsen?'"
"Ik ben snel weer op pad gegaan. Ik wilde gelijk weer dingen ondernemen. Dat kwam eigenlijk vanzelf. Ik wilde niet binnen gaan zitten. Dat is mijn manier van verwerken."
Denk je aan zelfmoord of maak je je zorgen om iemand? Praten over zelfmoord helpt en kan anoniem via de chat op 113.nl of telefonisch op 113 of 0800-0113.
- Cor Vos