De wielerwereld stond even op zijn kop toen het nieuws definitief werd: Remco Evenepoel start in de Ronde van Vlaanderen. Een beslissing die tot woensdag 1 april door zowel hemzelf als zijn ploeg Red Bull-BORA-hansgrohe glashard werd ontkend, waarna de hoofdrolspeler zelf kwam met een aankondigingsfilmpje waarin hij de fans toesprak met de nu al legendarische woorden: 'Vlaanderen, zijn jullie klaar (voor mij)?' Een stukje zelfoverschatting waarvan zelfs Donald Trump zou denken: 'Nou nou, dat mag wel wat minder.'
Een gebrek aan respect voor de Ronde
Evenepoel is een geschenk voor iedere wielerjournalist. Hij is spraakmakend, charismatisch en neemt zelden een blad voor de mond. En het is onwijs interessant dat hij meedoet. Maar deze grootse entree is vooral een gebrek aan respect voor de gevestigde orde én de koers. Hij plaatst zichzelf met deze enorm overdreven aankondiging op gelijke hoogte met Mathieu van der Poel en Tadej Pogacar, helden die samen al een compleet geschiedenisboek hebben volgeschreven in de Ronde. Laat hem eerst maar eens tonen dat hij de wedstrijd überhaupt aankan.
De Ronde winnen is meer dan hard fietsen door de Vlaamse Ardennen. Het positioneren richting de kasseihellingen is hier belangrijker dan in welke koers dan ook. En laat dat nu net een punt zijn waar Evenepoel het doorgaans lastig mee heeft. Zijn gestalte en stuurmanskunst zijn bovendien niet te vergelijken met die van pure Flandriens.
Pure verspilling van talent
De finale van de Ronde zal ook dit jaar weer beginnen met de tweede keer Oude Kwaremont, op zo'n 55 kilometer van de meet. De kans dat Evenepoel dan nog van voren is, is dus niet groot. Maar stel dat hij er wel zit, wat dan? Moeten we er nu echt vanuit gaan dat hij al stuiterend richting het Kwaremontplein meekan met de versnelling van Pogacar, Van der Poel en Van Aert? Natuurlijk niet. Dat Pogacar als Tourwinnaar een bewezen kasseienvreter is, betekent niet automatisch dat Evenepoel dat ook kan.
Ja, natuurlijk heeft Evenepoel als ultieme tijdrijder echt wel de power om over het Vlaamse parcours te knallen. En er zijn genoeg scenario's te bedenken waarin hij met zijn kwaliteiten heel ver kan komen. Maar het is ronduit arrogant om van zichzelf te denken dat hij zomaar even mee kan komen doen. En erger nog: hierdoor worden de kansen van specialist en man-in-vorm Tim van Dijke in de kiem gesmoord (want reken er maar op dat hij in dienst moet rijden). Een pure verspilling van bewezen talent.
'Remco, ben je klaar voor ons?'
De conclusie is onvermijdelijk: het voelt als heel veel heisa voor een debutant die we het laatste anderhalf uur mogelijk niet meer in beeld gaan zien. Natuurlijk, Remco Evenepoel is een fenomeen voor wie iedereen diep respect moet hebben, maar zelfs voor zijn maatstaven is dit buitenproportioneel.
Hij eist met voorbedachte rade alle aandacht op, terwijl de kans aanwezig is dat hij na de tweede keer Oude Kwaremont (of eerder) geen rol meer speelt. Om daarna zijn aankondiging als een boomerang terug te krijgen. Dan wordt 'Vlaanderen, zijn jullie klaar voor mij?' door het onverbiddelijke journaille eenvoudig omgedraaid tot: 'Remco, ben je klaar voor ons?'