Reacties & Analyse

Zonneveld ziet dat Van der Poel meer als Vingegaard moet koersen: 'Wat dat betreft is Vingegaard meer een wielrenner'

Mathieu van der Poel kreeg behoorlijk wat kritiek op zijn manier van koersen in de Ronde van Vlaanderen. Had hij niet moeten meerijden met Tadej Pogacar?

Tim Beck
Mathieu van der Poel Mathieu van der Poel
Jonas Vingegaard Jonas Vingegaard
Thijs Zonneveld Thijs Zonneveld
Mathieu van der Poel kreeg behoorlijk wat kritiek op zijn manier van koersen in de Ronde van Vlaanderen. Had hij niet moeten meerijden met Tadej Pogacar?

Niet dat Van der Poel volle bak meereed met Pogacar, maar hij deed toch het nodige werk om Remco Evenepoel achter zich te houden. Thijs Zonneveld vertelt in de podcast In de Waaier dat hij vindt dat Van der Poel moet overwegen om helemaal niet meer mee te rijden met de Sloveen.

Zonneveld noemt Vingegaard als beste voorbeeld

Na de Molenberg deed Van der Poel ook zijn werk, terwijl zijn ploegmaat Silvan Dillier nog vooraan reed. "Het zijn maten van elkaar. Kijk ook hoe ze knuffelen na de meet. Het is meer dan ergeren voor mij, ik vind het afschuwelijk. Het neemt iets weg van wielrennen wat wielrennen voor mij ook is. Wielrennen is geen hardlopen waar de sterkste altijd wint."

Zo koersen de beste renners van deze generatie volgens Zonneveld wel. "Het is prachtig dat ze met hun hart rijden, maar je ziet ook de keerzijde ervan. Kijk naar de gasten die niet meerijden. Dat zijn er weinig. Vingegaard is een van de weinigen die echt tactisch durven te rijden. Vingegaard is een aanvallende renner, maar hij wordt gezien als een saaie gast. Omdat hij niet altijd meerijdt."

Maar Zonneveld noemt Vingegaard juist niet saai. "Het is nondeju een van de renners die wielrennen benadert als wielrennen. Als hij door Evenepoel in een vlakke etappe naar de tering wordt gereden dan denkt hij: zoek het uit. Tactiek is in de basis: uitvechten op het terrein waar jij denkt een voordeel te hebben op de ander. En dan je tegenstander daar ook krijgen."

'Vingegaard is de enige die zegt tegen Pogacar: 'Zoek het uit''

Van der Poel wilde het volgens Zonneveld uitvechten op het terrein waar Pogacar top is. "Pogacar doet dat strategisch goed. Hij wordt door iedereen aardig gevonden en heeft veel meer de gunfactor dan Vingegaard, terwijl Vingegaard voor mij veel meer een wielrenner is, als je deze definitie gebruikt. Dat je slim met je krachten omgaat en zo probeert een betere renner te verslaan. Hij krijgt veel shit erover als hij in het wiel blijft hangen, terwijl hij de enige is die tegen Pogacar durft te zeggen: zoek het uit."

En dat deed Van der Poel niet. "Hij kreeg na de Paterberg de vraag: wat als je samenkomt met Pogacar? Als hij niet meerijdt, verandert hij de essentie van zijn koersbeleving. Hij is niet bereid alles te doen die wedstrijd te winnen. In mijn optiek zou hij de ruzie met Pogacar ervoor moeten over hebben door in zijn wiel te gaan zitten. Laat iedereen maar terugkeren. Maar ja, dat is heel negatief koersen."

Gezichtsverlies

Waarmee je kunt winnen, maar waarmee je ook kunt verliezen. "Het is niet zijn manier, maar als je van Pogacar de Ronde wil winnen anno nu is het denk ik de enige manier om helemaal niet mee te rijden. Hij is denk ik ook bang dat hij niet meerijdt en dan daarna er alsnog wordt afgereden op de Kwaremont. Dat zit ergens in zijn hoofd, want dat zou echt pijnlijk zijn."

"Zou hij gezichtsverlies lijden? Tegen de andere renners misschien, en tegen een deel van het publiek. Maar ik denk dat een groot deel van het publiek het juist ook heel graag zou zien."