Het is je vast al opgevallen tijdens de voorjaarsklassiekers of de grote rondes. Steeds meer wielrenners lijken met een lichte zwelling op hun borst te rijden, alsof ze stiekem een kussentje onder hun shirt hebben verstopt. Geen zorgen, het peloton heeft niet collectief te diep in het glaasje gekeken. Er is iets veel slimmers aan de hand: een fenomeen dat bekendstaat als ‘chest fairing’.
Deze nieuwe ontwikkeling in de zoektocht naar marginal gains is even simpel als briljant en wordt inmiddels omarmd door de grootste ploegen. Het draait allemaal om het verplaatsen van items die renners normaal in hun achterzakken proppen.
Denk aan gels, radio’s en zelfs kleine, zachte bidons. Door deze op de borst te dragen, in een speciaal daarvoor ontwikkeld ondershirt, worden renners niet alleen sneller, maar het is ook nog eens veiliger.
De dubbele winst van chest fairing
Waarom is het dragen van spullen op je borst zo’n gamechanger? De winst is tweeledig. Ten eerste zorgt het voor een aerodynamisch voordeel. De opvulling creëert een gladder oppervlak, waardoor de luchtstroom beter langs het lichaam wordt geleid. Het vult de ‘kuil’ tussen de armen en de borst op, wat de luchtweerstand aanzienlijk vermindert. In een sport waar elke seconde telt, is dit pure winst.
Daarnaast is er een belangrijk veiligheidsaspect. In de hectiek van een finale hoeven renners niet langer onhandig in hun achterzakken te graaien naar een gelletje of hun radio. Alles wat ze nodig hebben, is direct binnen handbereik op de borst. Dit vermindert gevaarlijke situaties en stelt renners in staat om hun focus volledig op de koers te houden.
Een Nederlandse innovatie als motor
Deze trend wordt mede aangejaagd door een bekende naam uit de Nederlandse wielerwereld: Jasper Ockeloen. De gravelspecialist en partner van profrenster Riejanne Markus is met zijn kledingmerk Sockeloen een van de drijvende krachten achter de speciale ondershirts met ‘cargo’-vakken op de borst. Hij zag de behoefte in het peloton en ontwikkelde een product dat perfect aansluit bij de wens van ploegen als Visma | Lease a Bike en Lidl-Trek.
De ondershirts zijn zo ontworpen dat ze de items strak tegen het lichaam houden, zonder dat het comfort in het geding komt. Het laat zien hoe de zoektocht naar innovatie niet alleen in fietsen en wielen zit, maar tot in de kleinste details van de kleding wordt doorgevoerd. Handig, ook omdat in de snelpakken die de renners en rensters tegenwoordig bij bijna elke koers dragen weinig ruimte is in de achterzakjes.
Is de borsttas de toekomst voor iedere fietser?
Wat begint als een innovatie in het profpeloton, sijpelt vaak door naar de amateurfietser. Hoewel jij misschien niet direct op jacht bent naar die laatste seconde winst, biedt het concept wel degelijk voordelen.
Het gemak van voeding en een telefoon binnen handbereik, zonder dat je hoeft te stoppen of op de tast wat graait in je achterzakjes, is voor veel toerfietsers een aantrekkelijk idee. De kans is dus groot dat we de ‘opgeblazen’ look de komende jaren steeds vaker op de fietspaden gaan zien.