Reacties & Analyse

Angliru, Finestre en Ventoux onverantwoord? Tourbazin: 'Vergelijk de klimtijden met de mannen en besef hoe snel ze gaan'

Vandaag zwoegt het peloton over de onverharde gruwel van de Finestre, een monsterlijke klim die volgens sommige critici veel te ver gaat voor vrouwen. Tourdirectrice Marion Rousse maakt korte metten met die betutteling.

Leon Janssen
2 minuten
Marion Rousse poseert samen met twee meisjes tijdens de Tour Femmes.
Marion Rousse, de directrice van de Tour de France Femmes

Vandaag is het afzien geblazen in de Giro d'Italia Women. Het peloton kruipt zwoegend omhoog over de beruchte stroken van de Colle delle Finestre. Deze roemruchte Italiaanse col vormt het tweede deel van een loodzwaar drieluik in het wielerjaar 2026. Eerder dit seizoen stond de onmenselijke Alto de l'Angliru al op het menu in de Vuelta, en komende zomer wacht de meedogenloze Mont Ventoux in de Tour de France Femmes. Critici roepen moord en brand over dit slopende parcours, maar daar wil de organisatie helemaal niets van weten.

Vrouwenpeloton sloopt mythe van de onmogelijke berg

Hoewel veel volgers en analisten hun hart vasthielden voor de Angliru, bleek die angst in mei volledig ongegrond. De 34-jarige Rousse was zelf diep onder de indruk van de prestaties op de loeisteile Spaanse flanken. "Als ik me niet vergis, was de Angliru-etappe de zwaarste in de geschiedenis van La Vuelta", stelde zij eerder deze week in gesprek met sportkrant Marca. "Het was indrukwekkend om te zien met welke snelheid ze omhoog reden. Ik denk dat er geen beklimmingen meer zijn die te zwaar zijn voor de vrouwen."

Snelle klimtijden tonen gigantische evolutie aan

Die uitspraak is niet zomaar een trots onderbuikgevoel, want de harde data geeft de Tourdirectrice simpelweg groot gelijk. De Française daagt sceptici dan ook graag uit om hun huiswerk beter te doen. "Je ziet dat het niveau steeds meer gelijkwaardig wordt en steeds hoger ligt. Het gaat sneller. Je moet de klimtijden ook vergelijken met de mannen en dan besef je dat het ongelooflijk is hoe snel ze gaan."

IJzersterke data op de Angliru en Joux-Plane

Laten we die proef op de som nemen. Kijk naar de beklimming van de Angliru in de Vuelta Femenina. Winnares Petra Stiasny deed er naar verluidt slechts tien minuten langer over dan de absolute recordtijd van João Almeida uit 2025. Kijk je naar de Tour de France Femmes van vorig jaar, dan zie je eenzelfde patroon op de loodzware Col de Joux-Plane.

Pauline Ferrand-Prévot raffelde deze Alpenreus samen met Demi Vollering en co af in nog geen 43 minuten. Toen Tadej Pogačar en Jonas Vingegaard elkaar daar in 2023 bevochten, klokten zij slechts een minuut of negen sneller. Dat bewijst overtuigend hoe dicht de vrouwen inmiddels bij het allerhoogste niveau zitten.

Spanning in de koers vervangt voorspelbaarheid

Naast de indrukwekkende wattages is er nog een reden waarom je als wielerfan eigenlijk niet meer om de vrouwenkoers heen kunt. Het peloton is in de breedte zo sterk gegroeid, dat de wedstrijden een stuk verrassender verlopen, aldus Rousse.

"Sinds het begin van het seizoen is er vrijwel elk weekend een andere winnares, en dat zorgt voor veel spanning. Misschien zelfs wel meer dan bij de mannen, want als Pogačar er in het begin vandoor gaat, ken je heel vaak de naam van de winnaar al."

Kale Berg wacht als ultieme en meedogenloze scherprechter

Na de Finestre vandaag volgt de volgende grote test in de Tour de France Femmes in augustus. "De Mont Ventoux is lastig, omdat er geen enkel moment is waarop de klim afvlakt", blikt Rousse tot slot vooruit. "Omdat je vanaf de eerste kilometers in het bos komt en daar is het echt heel steil. Als je een slechte dag hebt, kun je niet meer terugkeren. Het is een klim waar strategisch gezien niet veel te doen is. De benen moeten spreken."