Het wegseizoen van het kalenderjaar 2016 zit erop. Wieler Revue blikt graag met u terug, van januari tot oktober. Het circus strijkt neer in Apeldoorn.
Het wielerseizoen kent met de Japan Cup een traditioneel einde van de belangrijke internationale koersen. De renners beginnen vanaf november aan hun opbouw naar het seizoen 2017. Maar hoe verliep alles in 2016? Als u alweer bent vergeten wie in de belangrijkste koersen schone schijn maakten, bent u bij Wieler Revue aan het juiste adres. Wij blikken met tekst en beeld terug op de belangrijkste wielerwedstrijden van 2016. Daarbij komen zowel de mannen als vrouwen genoeg in het spotlight te staan.
La Grande Partenza
De eerste grote ronde van het jaar was een feit en ze zou starten in Nederland. Apeldoorn had namelijk de eer gekregen het Grande Partenza van de 99ste Giro d'Italia te organiseren. En dat er veel volk op af zou komen, stond in de sterren geschreven. Al op de avond van de ploegenpresentatie stond Apeldoorn vol met wielerfans.
:max_bytes(70000)/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2Fsource%2Fwieler-revue%2Fsource%2Fwielerrevue%2F2016%2F11%2Fgiro1.jpg)
Vanaf die ploegenpresentatie ging het in Nederland maar om één renner: Tom Dumoulin. Het jaar ervoor had hij de gele trui niet gepakt bij de opening van de Tour de France in Utrecht. Toch leek voor veel fans de roze trui in Apeldoorn een certitude.
:max_bytes(70000)/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2Fsource%2Fwieler-revue%2Fsource%2Fwielerrevue%2F2016%2F11%2Fgiro2.jpg)
Dat dit niet het geval was, bleek op vrijdag 6 mei. Primoz Roglic leek namelijk lange tijd de verrassende winnaar te worden van de opener in de Italiaanse ronde. De Sloveen van LottoNL-Jumbo klokte elf minuten en drie seconden. Uiteindelijk was de Limburger een honderdste sneller dan Roglic. Tom Dumoulin werd daarmee de eerste rozetruidrager in de Giro d'Italia van 2016. Voor eigen volk zorgde dat voor een groot feest. "Een erg bijzonder gevoel geeft dit", reageerde de Limburger achteraf.
:max_bytes(70000)/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2Fsource%2Fwieler-revue%2Fsource%2Fwielerrevue%2F2016%2F11%2Fgiro3.jpg)
Duitse sprintles in Gelderland
Ook de tweede en derde etappe vonden plaats op Nederlandse bodem. In de tweede etappe trok het peloton van Arnhem naar Nijmegen. Maarten Tjallingii zat mee in de vlucht van de dag, om in zijn laatste grote ronde het publiek nog te vermaken. Het liep uit op een onvermijdelijke massasprint, waarin Marcel Kittel even van een andere planeet kwam.
[video mp4="https://cdn.pijper.io/source/wieler-revue/source/wielerrevue/2016/11/Giro-dItalia-2016--Stage-2-LAST-3-KM.mp4"][/video]
Arnaud Démare volgde op serieuze afstand. In de derde etappe, deze keer van Nijmegen naar Arnhem met opnieuw Tjallingii in de kopgroep, viel die eer ten deel aan Elia Viviani. Nogmaals stond de nummer twee echt niet op de foto. De Duitse sprinter van Etixx-Quick Step leek weer terug van weg geweest.
:max_bytes(70000)/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2Fsource%2Fwieler-revue%2Fsource%2Fwielerrevue%2F2016%2F11%2Fgiro4.jpg)
Italiaans vasteland
Daarmee hadden Nederland en Duitsland de dagen in Nederland gevuld. De eerste rustdag volgde op de eerste maandag, vanwege de transfer naar Zuid-Italië. In een heuvelachtige etappe naar Praia a Mare konden de eerste gaten in het klassement ontstaan. Mits er hard werd gekoerst. En daar zorgde Giant-Alpecin in dienst van Tom Dumoulin voor. In de finale kwam een groep outsiders weg. Diego Ulissi bleek daarvan de sterkste. In de laatste kilometer reden Steven Kruijswijk en Tom Dumoulin weg om de tweede en derde plaats in te nemen. Die laatste pakte opnieuw de roze trui.
:max_bytes(70000)/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2Fsource%2Fwieler-revue%2Fsource%2Fwielerrevue%2F2016%2F11%2Fgiro5.jpg)
Een dag later werd met een lange etappe naar Benevento koers gezet richting het noorden. Een nieuwe massasprint lonkte, ondanks de relatief zware finale die voor een vlakke etappe volgde. Daarnaast zaten de kilometers ook in de benen. André Greipel trok er zich helemaal niets van aan. De Gorilla vernederde zijn tegenstanders in de vals platte sprint.
[video mp4="https://cdn.pijper.io/source/wieler-revue/source/wielerrevue/2016/11/2016-Giro-dItalia-Stage-5-Highlights.mp4"][/video]
Eerste tikken
De zesde rit stond in het teken van de klassementsrenners. De eerste aankomst bergop was namelijk gepland op Roccaraso. Een kopgroep van drie kreeg in de finale de aansluiting van een duo van Lotto Soudal; Tim Wellens nam Pim Ligthart mee. Achteraf bleek dat leider Dumoulin de Belg had aangemoedigd de aanval te zoeken. Giant-Alpecin zou dan niet achtervolgen. Het is geen geheim dat Dumoulin en Wellens vrienden zijn. De Belg maakte het werk fabelachtig af.
:max_bytes(70000)/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2Fsource%2Fwieler-revue%2Fsource%2Fwielerrevue%2F2016%2F11%2Fgiro6.jpg)
Bij de favorieten voor het klassement kreeg Vincenzo Nibali de kriebels. Hij viel op een strook die vals plat omhoog liep al vroeg aan. De Siciliaan liep echter op een enorme counter van Tom Dumoulin. Jakob Fuglsang en Ilnur Zakarin gingen de Nederlander nog voor op de streep. Daarachter maakten ook Esteban Chaves en Steven Kruijswijk een goede indruk.
:max_bytes(70000)/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2Fsource%2Fwieler-revue%2Fsource%2Fwielerrevue%2F2016%2F11%2Fgiro7.jpg)
En dat is vier voor Duitsland
In de zevende etappe, de afsluitende van het eerste deel van onze Giro-nabeschouwing bij Wieler Revue, kregen de sprinters weer waar voor hun geld. Dat een Duitser kon winnen, was dus wel een mogelijkheid. Met Marcel Kittel tweemaal en André Greipel eenmaal waren alle sprints tot nu toe voer voor de Duitsers geweest. Kittel viel af; hij kreeg voor de laatste kilometer te maken met pech. Dus loste zijn landgenoot van Lotto Soudal het wel op. Zelfs in een technische finale bleek Greipel te sterk voor de concurrentie.
:max_bytes(70000)/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2Fsource%2Fwieler-revue%2Fsource%2Fwielerrevue%2F2016%2F11%2Fgiro8.jpg)
Verenigde Staten
Nee, in het volgende deel gaan we niet naar de tweede week van de Giro d'Italia. Dat is voor deel 17 bestemd. In het zestiende deel van het Wieler Revue Jaaroverzicht 2016 trekken we naar de Verenigde Staten. In mei staat namelijk altijd de Ronde van Californië in de agenda. Een prachtige Amerikaanse wielerweek, die vanaf 2017 in de WorldTour aanwezig is. De vrouwen reden er dit jaar ook voor het eerst. Beide rondes komen aan bod. Tot dan!
Foto's: Cor Vos