Historisch een-twee-drietje voor oranjevrouwen op WK BMX

Laura Smulders heeft haar eerste elitewereldtitel op de BMX binnen. Gisteravond snelde ze in de finale op oppermachtige wijze naar het goud. En het oranjefeestje werd nog mooier: zus Merel Smulders haalde zilver, het brons was voor Judy Baauw.

BAKU BMX WK

Laura Smulders was emotioneel, maar dolgelukkig na de eindstrijd in de hoofdstad van Azerbeidzjan. Laura Smulders: "Ik heb hier lang op gewacht en de afgelopen jaren heel hard voor geknokt en eindelijk is het nu raak. Alise Willoughby was goed weg, maar ik zag het gat vallen in de bocht en besloot er onderdoor te duiken. Het was alles of niets."

"Toen ik over de streep kwam, hoorde ik mijn zus Merel gillen dat ze tweede was en toen werd Judy Baauw ook nog eens derde. Ongelofelijk dit resultaat. Het was al bijzonder om met z'n drieën in de finale te staan en dat we dan uiteindelijk ook allemaal op het podium te komen, dat is bizar."

Ook zus Merel Smulders was door het dolle heen: "Ik kwam zonder druk naar dit kampioenschap, omdat ik dit seizoen een blessure had gehad. Dat ik hier kon starten, was eigenlijk al winst. Ik was in de finale eerlijk gezegd nog nerveuzer voor mijn zus, ze heeft veel pech gehad de afgelopen jaren, maar nu heeft ze goud. En dan word ik ook nog tweede. Wat is dit bijzonder."

Judy Baauw stond eveneens te stralen in Baku. "Ik presteerde heel wisselvallig vandaag en ben blij dat ik dit toernooi kan afsluiten met een medaille. Mijn start was niet goed in de finale. Ik raakte het hek en was daardoor als laatste weg. Maar er gebeurde van alles voor me op de baan, waardoor ik kon terugkomen. Heel bijzonder om met de zussen Smulders op het podium te staan vandaag", sloot de bronzen Baauw haar relaas af.

En er was nog meer succes voor de KNWU-equipe in Baku. Bij de junior-vrouwen wist Indy Scheepers immers de wereldtitel te veroveren. Na een goede start raakte de Helmondse - eerstejaars nog maar - even in de verdrukking, maar ze wist knap de koppositie te heroveren.

Nadat ze als eerste over de finish kwam, was er vooral ongeloof. "Ik had dit niet zien aankomen, maar je weet op voorhand dat in de finale alles kan gebeuren. In de eindstrijd besloot ik alle risico's te nemen en dat heb ik gedaan met goud als resultaat."

Bij de mannen ging titelfavoriet Niek Kimmann verrassend in de halve finale uit het toernooi. De inwoner van Lutten kreeg met kramp af te rekenen, waardoor hij zijn tegenstanders geen weerwerk kon bieden en de finale miste. Twee landgenoten wisten wel tot die eindstrijd door te dringen. Dave van der Burg lag op medaillekoers, maar kwam ten val en werd uiteindelijk achtste. Joris Harmsen herstelde zich goed na een mindere start, maar eindigde op de vierde plek en dus net naast het podium. Bij de junior-mannen kwam Ian van Heugten als enige landgenoot in die finale ook ten val.